Decyzja Środowiskowa - podstawowe informacje
- Magdalena Będkowska
- 2 sie 2023
- 3 minut(y) czytania
Zaktualizowano: 17 wrz 2023
Decyzja środowiskowa, a tak naprawdę: decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia to jedno z dokumetów formalnych, które jest wymagane m.in. przed uzyskaniem pozwolenia na budowę, warunków zabudowy i przed rozpoczęciem przedsięwzięcia. Temat jest bardzo szeroki, ale w tym artykule chciałam w dużym uproszczeniu przedstawić podstawowe zagadnienia.

Nie zawsze decyzja środowiskowa jest wymagana. Konkretne rodzaje przedsięwzięć, czyli planowanej inwestycji zostały określone w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 10 września 2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko
Przedsięwzięcia oddziałujące na środowisko - decyzja środowiskowa
Na samym początku należy rozróżnić dwa typy przedsięwzięć, dla których jest wymagane uzyskanie decyzji środowiskowej:
Zawsze znacząco oddziałujących na środowisko.
Potencjalnie znacząco oddziałujących na środowisko.
Przedsięwzięcia zawsze znacząco oddziałujące na środowisko
Pierwszy typ to przedsięwzięcia, które co do zasady na pewno znacząco oddziałują na środowisko. Są to inwestycje „cięższego kalibru” m.in. budowa elektrowni, rafinerie ropy lub produkcja m.in. farmaceutyków. Lista w rozporządzeniu jest długa, więc przed planowaną inwestycją należy skontrolować czy przedsięwzięcie znajduje się na tej liście.
Lista przedsięwzięć zawsze znacząco oddziałujących na środowisko zawarta jest w par. 2 ww. rozporządzenia i zawiera 53 punkty (do strony 5 rozporządzenia)
Przedsięwzięcia potencjalnie znacząco oddziałujące na środowisko
Drugi typ to przedsięwzięcia potencjalnie znacząco oddziałujące na środowisko.
Są to inwestycje „mniejsze”, co do których istnieje jedynie ryzyko, że znacznie oddziałują na środowisko. W ich przypadku również należy wystąpić o decyzję środowiskową. Lista tych przedsięwzięć zawarta jest w par. 3 i zawiera 108 punktów (str. 6-15 ww. rozporządzenia) Sprawdź tutaj
Większość realizowanych przedsięwzięć wymagających decyzję środowiskową to te potencjalnie znacząco oddziałujące na środowisko.
Najczęstsze przykłady takich przedsięwzięć to:
zabudowa przemysłowa / magazynowa o powierzchni zabudowy min.:
0,5 ha (5 000 m²) – na obszarach objętych formami ochrony przyrody lub w otulinach form ochrony przyrody (np. rezerwat przyrody, obszar Natura 2000)
1 ha (10 000 m²) na obszarach nieobjętych formami ochrony przyrody
zabudowa mieszkaniowa o powierzchni zabudowy min.:
gdy obowiązuje MPZP (Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego):
2 ha (20 000 m² ) – na obszarach objętych formami ochrony przyrody lub w otulinach form ochrony przyrody (np. rezerwat przyrody, obszar Natura 2000)
1 ha (10 000 m²) na obszarach nieobjętych formami ochrony przyrody
gdy MPZP nie występuje:
0,5 ha (5 000 m²) – na obszarach objętych formami ochrony przyrody lub w otulinach form ochrony przyrody (np. rezerwat przyrody, obszar Natura 2000)
2 ha (20 000 m2) na obszarach nieobjętych formami ochrony przyrody
garaże i parkingi samochodowe (terenowe) o powierzchni użytkowej (zmiana obowiązująca od 13.09.2023) :
0,5 ha (5 000 m²) – na obszarach objętych formami ochrony przyrody lub w otulinach form ochrony przyrody (np. rezerwat przyrody, obszar Natura 2000)
1 ha (10 000 m²) na obszarach nieobjętych formami ochrony przyrody
drogi o nawierzchni twardej o długości powyżej 1 km
sieci kanalizacyjne o długości min. 1 km.
Przebudowa i rozbudowa
W przypadku przebudowy lub rozbudowy powyższych przedsięwzięć (zarówno zawsze oddziałujących jak i potencjalnie oddziałujących na środowisko) decyzja środowiskowa jest wymagana jeśli zostaną osiągnięte progi wskazane w rozporządzeniu (jeżeli w ogóle są określone), np.
przebudowa drogi na całkowitej długości min 1 km.
Co jest ważne – w przypadku budowy, rozbudowy i przebudowy ewentualne etapy realizacji inwestycji się sumują. Jeśli więc przykładowo jest budowana droga: początkowo o długości 0,5 km, a po pewnym czasie będzie realizowany odcinek o długości 0,7 km - w takiej sytuacji przed realizacją drugiego etapu należy uzyskać decyzję środowiskową, ponieważ długość drogi wyniesie sumarycznie 1,2 km, a więc spełni próg zawarty w rozporządzeniu.
Uwaga na definicje w rozporządzeniu
Definicje powierzchni zabudowy i użytkowej są inne, niż jest to określane np. w projekcie budowlanym. Zgodnie z ww. rozporządzeniem powierzchnia zabudowy to cała powierzchnia przekształcona w wyniku inwestycji, czyli powierzchnia zabudowy kubaturowej + powierzchnia utwardzona, a także powierzchnie konieczne do przekształcenia w trakcie realizacji budowy.
Gdzie są składane wnioski o decyzję środowiskową?
Wniosek o decyzję środowiskową składa się z reguły do wójta gminy / prezydenta miasta w miejscowości, w której planowane jest przedsięwzięcie. W niektórych przypadkach składa się też do Starosty, Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska lub Regionalnego Dyrektora Lasów Państwowych.
Comentarios